liczenie banknotów

Czy warto płacić za ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to najchętniej wybierany produkt finansowy, jaki oferują banki. Pozwala na wydanie środków na dowolny cel. Procedura jego przyznawania jest bardzo szybka. A co z ubezpieczeniem? Czy jest możliwe? Czy warto za nie płacić? Podpowiadamy!

Na czym polega ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Większość z nas, w sytuacji, w której będzie potrzebowała pożyczki, może liczyć na kredyt gotówkowy w banku. Warto jednak wiedzieć, że choć oferuje je każdy bank, to nie wszędzie oferta jest taka sama. Właśnie dlatego ważne jest, by chcąc pożyczyć pieniądze, dobrze porównać ze sobą propozycje. Można znaleźć kredyt gotówkowy z atrakcyjnym oprocentowaniem na https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe dzięki intuicyjnej porównywarce. Zestawienie pokazuje, w którym banku jest aktualnie najniższe RRSO. Dzięki temu widać jak na dłoni, gdzie zobowiązanie będzie najtańsze. Bywa jednak, że to nie jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę. Kluczowe może okazać się bowiem ubezpieczenie kredytu. Co to takiego?

Ubezpieczenie kredytu – na czym polega?

Ubezpieczenie kredytu to połączenie usługi bankowej i finansowej. Polisę zawiera się nie z bankiem, a z ubezpieczycielem – często za pośrednictwem banku. Ubezpieczenia działają z reguły na podobnej zasadzie, a więc kredytobiorca cyklicznie płaci pewną kwotę – z reguły z każdą ratą kredytu, rzadziej raz na rok.

A po co płaci się to ubezpieczenie? W sytuacji, gdy z przyczyn losowych (zawartych w OWU) kredytobiorca nie może spłacić zobowiązania, wówczas ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć jego koszty i związane z nim straty, ale do wartości określonej w umowie. Na przykład jeśli kredytobiorca straci pracę lub zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, to ubezpieczyciel wypłaci bankowi kwotę, której nie da się odzyskać od kredytobiorcy. To pozwala kredytobiorcy uwolnić się od długu.

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że absolutnie żadne przepisy prawne nie nakładają obowiązku ubezpieczenia kredytu. Taką możliwość, a często – nakaz, mają banki w swoich wytycznych. Najczęściej wymagane jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego. W przypadku kredytu gotówkowego jest to opcja dodatkowa, zależy też od wysokości zobowiązania.

Czy warto ubezpieczać kredyt gotówkowy?

To, co istotne, to fakt, że banki często proponują dodatkowo wykupienie ubezpieczenia, w zamian za możliwość skorzystania z promocyjnych warunków kredytu, czyli często oferują niższe oprocentowanie. Bywa, że pracownicy banków mają dodatkowe premie za sprzedanie kredytu z ubezpieczeniem, w związku z czym pokazują zalety tego rozwiązania, niekoniecznie będące tak naprawdę istotne z punktu widzenia kredytobiorcy. Warto więc porównać oferty – z ubezpieczeniem i bez polisy, by sprawdzić, co tak naprawdę się opłaca. Oczywiście wiele zależy tutaj również od wysokości kredytu i ryzyka wystąpienia problemów ze spłatą. Generalnie zakłada się, że w sytuacji, gdy ubezpieczenie jest opcjonalne, to polisa na kredyt gotówkowy opłaca się tylko i wyłącznie, gdy całkowity koszt zobowiązania jest dzięki temu niższy.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, że ubezpieczenie kredytu gotówkowego się nie opłaca i warto z niego rezygnować. Każda sytuacja jest inna. Na pewno nie warto rezygnować z ubezpieczenia jeśli wykupienie polisy warunkuje przyznanie finansowania. Zdarza się to zwłaszcza przy niskiej zdolności kredytowej lub w sytuacji, gdy dochody są bardzo nieregularne. Bank wówczas może żądać ubezpieczenia lub zaoferować kredyt, ale ze znacząco wyższą prowizją. Jej obniżenie będzie możliwe, po wykupieniu polisy.

Czy ubezpieczenie kredytu bankowego chroni kredytobiorcę?

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie kredytu to przede wszystkim zabezpieczenie dla banku. Instytucja finansowa zmniejsza w ten sposób ryzyko związane z udzieleniem pożyczki. Kredytobiorca występuje w roli płacącego składki, a nie ubezpieczonego (cesja jest na bank).

Co za tym idzie – często osoba zaciągająca kredyt gotówkowy nie może nawet negocjować warunków ubezpieczenia, w tym zapisów w OWU. Co więcej, może się zdarzyć, że nawet mimo posiadania polisy, gdy wystąpią sytuacje zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, to i tak ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia na rzecz banku. Wówczas kredytobiorca nie dość, że opłacał składki, a więc poniósł przez to wyższe koszty kredytu, to jeszcze i tak musi spłacić kredyt, np. mimo utraty pracy.

Czy warto rezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego?

Bywa, że podczas podpisywania umowy o kredyt gotówkowy wybiera się opcję z ubezpieczeniem, ale po pewnym czasie stwierdza się, że nie chce się płacić za polisę. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Oczywiście, że tak, ale tylko w sytuacji, gdy polisa nie była obowiązkowa. Czy warto rezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego? Na pewno w sytuacji, gdy czuje się, że spłata zobowiązania nie jest zagrożona, nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów.

Najłatwiej jest zrezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego, jeśli składka płacona jest w każdej miesięcznej racie. Znacznie trudniej jest to zrobić, jeśli zapłaciło się ubezpieczenie z góry. Wówczas konieczne jest ubieganie się o zwrot ubezpieczenia kredytu.

Zwrot za ubezpieczenie kredytu – czy możliwy?

Nie tylko można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego, ale też otrzymać zwrot. Zwłaszcza w sytuacji, gdy spłaciło się zobowiązanie przed terminem. Składkę bowiem oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli został on skrócony, to ubezpieczającemu przysługuje zwrot pieniędzy za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

4 komentarze dla “Czy warto płacić za ubezpieczenie kredytu gotówkowego?”

  1. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to pic na wodę fotomontaż. Nie ma co się w to pakować. Nic to nie daje. No może za wyjątkiem dodatkowych kosztów.

  2. A jak dla mnie tak jak każde ubezpieczenie ma to sens, wolę zapłacić za spokojną głowę, niż codziennie stresować się co będzie z kredytem, jak coś mi się stanie i obciążać nim dzieci w razie W.

  3. A ja mam mieszane uczucia, bo wiem, że ubezpieczyciel zawsze robi wszystko, żeby tego ubezpieczenia nie wypłacać i w praktyce bardzo trudno jest skorzystać z polisy, za którą się płaci.

  4. To tylko kolejny sposób banków na to, żeby wyciągnąć od nas więcej pieniędzy, jakby im było mało….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.