Para rozmawiająca z przedstawicielem ubezpieczeniowym

Jak uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC?

Zastanawiasz się jak uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC? Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowane i sprowadza się jedynie do spełnienia określonych warunków i złożenia odpowiednich dokumentów. W tym artykule przedstawimy, jak krok po kroku uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC.

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócenia składki OC?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC jest uregulowany prawnie. Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić Ci proporcjonalną część składki, w określonych sytuacjach. Do najważniejszych z nich należą sprzedaż pojazdu lub jego wyrejestrowanie, zawarcie nowego ubezpieczenia OC u innego ubezpieczyciela, oraz brak zobowiązań wobec dotychczasowego ubezpieczyciela.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwrotu składki?

Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC nie następuje automatycznie. Musisz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z odpowiednimi dokumentami. Najczęściej będą to:

 • Wypełniony wniosek o zwrot składki – dostępny na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela lub w placówce.
 • Dowód sprzedaży pojazdu lub jego wyrejestrowania.
 • Dowód zawarcia nowego ubezpieczenia OC (jeśli dotyczy).
 • Oryginał polisy OC, którą chcesz zakończyć przed terminem.

Jak uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC?

Teraz gdy już wiesz, jakie warunki musisz spełnić i jakie dokumenty przygotować, przyszedł czas na konkretne działania. Przedstawiamy krok po kroku, jak uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC:

 1. Skontaktuj się z Twoim ubezpieczycielem – zapytaj, czy spełniasz warunki do uzyskania zwrotu składki.
 2. Pobierz i wypełnij wniosek o zwrot składki.
 3. Zgromadź wymagane dokumenty, takie jak dowód sprzedaży pojazdu, dowód wyrejestrowania pojazdu oraz dowód zawarcia nowego ubezpieczenia OC (jeśli dotyczy).
 4. Przygotuj oryginał polisy OC, którą chcesz zakończyć przed terminem.
 5. Złóż wypełniony wniosek oraz wszystkie niezbędne dokumenty w biurze Twojego ubezpieczyciela lub wyślij je drogą elektroniczną, jeśli ubezpieczyciel oferuje taką możliwość.
 6. Oczekuj na odpowiedź ubezpieczyciela. Zazwyczaj decyzja o przyznaniu zwrotu składki jest podejmowana w ciągu kilku dni roboczych.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji ubezpieczyciel dokona zwrotu proporcjonalnej części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Zwrot może nastąpić na wskazane przez Ciebie konto bankowe lub w inny sposób, uzgodniony z ubezpieczycielem.

Uzyskanie zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC to doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy, zwłaszcza jeśli sprzedajesz pojazd lub zmieniasz ubezpieczyciela. Pamiętaj, by dbać o odpowiednie ubezpieczenie swojego pojazdu, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz ewentualnych kosztów związanych z wypadkami czy kolizjami.

jeden komentarz dla “Jak uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC?”

 1. Łaaał, nie wiedziałem, że da się w ogóle uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC! Chyba muszę czytać więcej gazet ;P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.