Samochód powypadkowy stoi pod cegłami

Zwrot ubezpieczenia po kasacji samochodu — najważniejsze informacje

Zdarza się, że ktoś posiada samochód, który z racji wieku i przebytych kilometrów nie nadaje się już do użytku i z braku innych możliwości trzeba go zezłomować. Może być też tak, że pojazd ulegnie wypadkowi, po którym nadaje się już tylko do kasacji. Jak w takich sytuacjach starać się o zwrot ubezpieczenia? Jakie kroki należy podjąć?

Jakie czynności należy podjąć w związku z kasacją samochodu?

Kiedy zostaje podjęta decyzja o kasacji pojazdu, należy dopełnić pewnych formalności. Przede wszystkim konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu. W tym celu należy wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie Obywatel.gov.pl, a następnie złożyć na nim osobisty podpis. Takie pismo trzeba złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Warto pamiętać o tym, że jeśli samochód był własnością większej liczby osób, to wszyscy powinni być obecni przy wyrejestrowaniu pojazdu. Mogą też udzielić pełnomocnictwa jednej z nich.

Ponadto do wyrejestrowania samochodu konieczne jest zaświadczenie o demontażu pojazdu lub zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego samochodu do stacji demontażu. Należy przekazać także tablice rejestracyjne lub stosowne oświadczenie w przypadku ich utraty, dowód rejestracyjny oraz dowód uiszczenia opłaty w urzędzie za wyrejestrowanie pojazdu.

Warto pamiętać o tym, aby wyrejestrować samochód nie później niż 30 dni po jego zezłomowaniu. Za przekroczenie tego terminu mogą zostać nałożone na właściciela kary.

Zwrot ubezpieczenia po kasacji samochodu

Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności w urzędzie, należy postarać się o zwrot ubezpieczenia OC za niewykorzystany okres. Oczywiście ubezpieczyciel sam nie zgłosi się do ciebie w tej sprawie. Posiadając dokumentacje kasacji pojazdu, należy zgłosić się do niego i przekazać niezbędne informacje. Zapewne konieczne będzie złożenie wniosku o zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej. Kolejnym krokiem jest już tylko oczekiwanie na decyzję. Po złożeniu wniosku, ubezpieczyciel oceni sytuację i podejmie decyzję o ewentualnym zwrocie.

Pamiętaj, że każda firma ubezpieczeniowa ma swoje zasady i procedury, więc najlepiej skonsultować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące polisy.

Dlaczego warto podjąć decyzję o kasacji samochodu?

Wiele osób waha się przed podjęciem decyzji o kasacji swojego samochodu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że samochód, którego nie używamy jest zbędnym kosztem. Niezależnie od tego, czy posiadamy sprawny pojazd, czy auto, które od dawna stoi w garażu i nie jest w stanie z niego wyjechać, musimy płacić za nie ubezpieczenie OC. Jeśli zatem nie ma szans na sprzedaż tego pojazdu, ani na jego naprawę, to nie ma się nad czym zastanawiać, tylko trzeba podjąć niezbędne kroki.

Jak widać zarówno wyrejestrowanie samochodu, jak i wystąpienie o zwrot ubezpieczenia po jego kasacji nie są skomplikowanymi czynnościami. Jeśli masz doświadczenie w tej kwestii, to koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.