Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Dotyczy przeważnie wysokich kwot, co przekłada się również na kosztowne raty co miesiąc. Banki dokonują skrupulatnej weryfikacji klienta, zanim udzielą mu kredyt hipoteczny. Kredytobiorcy także powinni być czujni. Oferty kredytowe są zróżnicowane, trzeba wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać dobry produkt. Co więc warto sprawdzić przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?
- Koszty kredytu hipotecznego
- Porównywanie kredytów hipotecznych
- Zdolność kredytowa – jak wyliczyć?
- Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
Koszty kredytu hipotecznego
Koszty kredytu hipotecznego to główny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Poza częścią kapitałową, którą należy bankowi zwrócić, są jeszcze koszty oprocentowania, marża, prowizja, ewentualne ubezpieczenia itp. Chcąc sprawdzić, jak bank liczy odsetki, zobacz na www.banki365.pl wskazówki dotyczące wykorzystania do tego kalkulatorów kredytowych. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych wyliczeń matematycznych. Wystarczy w takim narzędziu podać kwotę kredytu, wysokość oprocentowania, okres kredytowania i rodzaj rat, a po chwili dowiesz się, jakie będą koszty kredytu.
Porównywanie kredytów hipotecznych
Przy analizowaniu ofert banków, warto korzystać z porównywarek kredytów hipotecznych. Dzięki nim szybko można sprawdzić, które instytucje finansowe mają produkty zbliżone do potrzeb kredytobiorcy pod względem m.in. kwoty, okresu kredytowania czy oprocentowania. Przy porównaniu kredytów hipotecznych, warto brać pod uwagę wskaźnik RRSO. To on wyznacza całkowite koszty zobowiązania. Istotny jest także rodzaj rat. Nie wszystkim będą opłacały się raty malejące, choć dla wielu osób są oczywiście kuszące. Do tego dochodzi jeszcze wkład własny, przeważnie stanowi on 20% wartości nieruchomości.
Zdolność kredytowa – jak wyliczyć?
Jeśli jesteś zdecydowany, by wziąć kredyt hipoteczny, istotne będzie również pojęcie zdolności kredytowej. Jest ona oceniana przez banki i to na jej podstawie podejmowana jest decyzja, czy kredyt zostanie przyznany. Wyliczając zdolność kredytową, instytucje sprawdzają, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacać co miesiąc zobowiązanie. Co biorą pod uwagę? Dochody, wydatki, rodzaj zatrudnienia, liczbę osób na utrzymaniu, wiek, stan cywilny itp. Czynnik ten można wstępnie wyliczyć, korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej. Dzięki nim dowiesz się, o jaką kwotę możesz wnioskować w obecnej sytuacji finansowej.
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
Nie każdy może pozwolić sobie na wpłacenie 20% wkładu własnego. Niektóre banki dopuszczają możliwość obniżenia tego kosztu przez wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Nie jest ono obowiązkowe, jednak odmawiający klienci najczęściej nie otrzymają kredytu hipotecznego. Kwestia tej polisy jest od kilku lat dosyć kontrowersyjna. Uznano, że zapisy dotyczące tego ubezpieczenia są bezprawne. Dotyczy to ustaleń, które zostały przez banki narzucone odgórnie, nie były indywidualnie omawiane. Jeśli w umowie widnieją takie zapisy, wówczas lepiej dobrze ją przemyśleć. Zawarte w niej klauzule abuzywne są podstawą do pozwania banku w procesie cywilnym i zwrot kosztów pobranych w ramach ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.