Życie przedsiębiorcy nie jest łatwe – liczba umów, które musi podpisać oraz dokumentów, które należy przygotować, niejedną osobę może przyprawić o siwe włosy. W takich przypadkach nieoceniona jest pomoc zarówno księgowej, jak i prawnika. Co warto wiedzieć o prawie umów? I o czym każdy przedsiębiorca powinien pamiętać? Dowiesz się z poniższego artykułu.
- Prawo umów – na co należy uważać?
- Jakie obowiązki ma pracodawca po rozpoczęciu działalności?
- Dlaczego warto zatrudnić kancelarię zajmującą się prawem umów?
Prawo umów – na co należy uważać?
W kwestii prawa umów dla przedsiębiorców istnieją pewne regulacje, na które przedsiębiorca musi zwracać szczególną uwagę. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz działalność, czy prowadzisz ją już kilka lat, każda umowa powinna być jasna, sformułowana w taki sposób, aby zarówno klient, jak i przedsiębiorca nie mieli wątpliwości odnośnie jej celowości i zapisów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie proste. Często w przygotowywaniu dokumentów przydaje się pomoc prawna z zakresu prawa umów, taka, jaką świadczą specjaliści z Kancelarii KRS. Doświadczeni prawnicy podpowiedzą, jaki zapis powinna zawierać umowa, aby jak najlepiej chronić interesy przedsiębiorcy, oraz jak skonstruować umowę, żeby była czytelna dla obydwu stron.
Jakie obowiązki ma pracodawca po rozpoczęciu działalności?
Przedsiębiorca dopiero zaczynający swoje kroki w biznesie ma szereg obowiązków, które musi spełnić. Przede wszystkim, o założeniu działalności przedsiębiorca musi poinformować różne organy – inspektora sanitarnego oraz inspektora pracy. Jeśli planujesz zatrudniać pracowników na umowę o pracę, należy także o wolnych wakatach powiadomić Urząd Pracy. Każdą osobę, zaczynającą pracę w firmie, pracodawca ma obowiązek zgłosić do ZUS-u. Dane takiego pracownika należy przekazać do urzędu do 7 dni od momentu rozpoczęcia przez niego pracy.
Osobne regulacje dotyczą zwolnienia, choroby czy kwestii urlopowych. Ale prawo umów to także kwestie dotyczące współpracy z innymi przedsiębiorcami lub dokumenty związane z fuzją czy przejęciem firmy.
Dlaczego warto zatrudnić kancelarię zajmującą się prawem umów?
Prowadzenie firmy wiąże się z ciągłymi zmianami. Jak przedsiębiorca będziesz nawiązywał nowe relacje biznesowe, Twoja firma będzie zmieniać się i rozrastać. Każda z tych czynności wymaga dokładnego opisania i zabezpieczenia różnego rodzaju umowami i dokumentami. Te dokumenty na stałe będą znajdować się w aktach firmy, dlatego niezwykle istotne jest, aby były prowadzone i napisane rzetelnie.
Ponieważ jako przedsiębiorca nie musisz znać się na zagadnieniach prawnych, warto jest zatrudnić zewnętrzną firmę, która pomoże Ci w kwestii umów. Dzięki doświadczonym prawnikom będziesz mieć pewność, że w umowie nie popełniłeś gafy, a wszystkie dokumenty sporządzone są w szczegółowy, odpowiedni sposób.
Jak dla mnie dobrze, ze wszystko jest umowami określane. Inaczej serio nie jest łatwo się potem wykaraskać z kłopotów. Zwłaszcza jak się nie ma kasy na prawnika. A tym bardziej jak się jest firmą, że tak powiem, a się czegoś nie dopilnowało.
Ja się bardzo cieszę, że wszystko jest teraz na papierze. Nie ma przynajmniej sytuacji, w których któraś strona zacznie kombinować. Sama, gdybym mogła, wszystkie umowy podpisywałabym w obecności notariusza:D