Banki zyskują spore sumy pieniędzy poprzez sprzedaż ubezpieczeń kredytu swoim klientom. Jego zakup nie jest obowiązkowy przy zaciąganiu kredytu, ale mimo tego wiele osób się na to decyduje. Na szczęście w niektórych sytuacjach przy rezygnacji z ubezpieczenia możemy odzyskać nasze pieniądze. Należy wtedy napisać wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.
Gdzie wypełnić wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu?
Wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu może wyglądać różnie w zależności od banku. Jesteśmy w stanie napisać go sami w placówce bankowej lub pobrać z jej strony internetowej, a następnie wypełnić samodzielnie w domu. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, kiedy należy się zwrot ubezpieczenia kredytu, to dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika.
Co zawiera wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu?
Każdy bank ma inny sposób wypłacania zwrotu ubezpieczenia kredytu. Dlatego dokumenty, w zależności od placówki, w której wykupiliśmy ubezpieczenie, mogą się różnić między sobą. Są jednak elementy, które powtarzają się w wielu wnioskach o zwrot ubezpieczenia kredytu. Niezależnie od tego, z usług którego banku korzystamy oraz, czy sami wypełnimy wzór pobrany z internetu, czy wypisujemy wniosek od naszego prawnika, to dokument powinien zawierać:
- żądanie zwrotu ubezpieczenia kredytu (gotowe wnioski ze strony internetowej banku zazwyczaj już je posiadają),
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania,
- rachunek bankowy,
- numer polisy i umowy kredytowej,
- podpis kredytobiorcy lub wszystkich kredytobiorców,
- podstawę prawną do ubiegania się o zwrot ubezpieczenia kredytu.
Kiedy zlecić napisanie wniosku o zwrot ubezpieczenia kredytowego prawnikowi?
Nie w każdej sytuacji możemy liczyć na zwrot pieniędzy z ubezpieczenia kredytowego. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ono nam przysługuje, to lepiej skorzystać z porady prawnika. Dobrze także sprawdzić najpierw, czy specjalizuje się on w sprawach związanych z kredytami i bankowością.
Prawnik, który zna prawo bankowe oraz Ustawę o kredycie konsumenckim, będzie wiedział, jak stworzyć dany wniosek i na jaką podstawę prawną się powołać w konkretnej sytuacji ubiegania się o zwrot ubezpieczenia kredytu.
Szczególnie dobrze jest zlecić napisanie wniosku o zwrot ubezpieczenia kredytowego prawnikowi, jeżeli w naszym banku cały proces jest skomplikowany. Np. w Getin Banku musimy złożyć oświadczenie, w jakim określimy tryb zwrotu opłaty ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Określenie tego trybu może być trudne, jeśli nie znamy się na prawie bankowym.
Jednak jeżeli znamy podstawę prawną, na bazie której możemy się ubiegać o zwrot ubezpieczenia kredytowego, i nie mamy wątpliwości co do tego, czy przysługuje nam prawo do zwrotu, to możemy napisać wniosek sami (jeśli nie ma wzoru na stronie naszego banku) lub pobrać gotowy wzór ze strony internetowej banku i go wypełnić.
Jak dla mnie tylko od prawnika!!! Zbyt poważna sprawa i za grube pieniądze, żeby bawić się z tym samemu
Zgadzam się z Marcinem, w internecie może i jesz wszystko, ale nie wszystko co w nim jest, jest prawidłowe.
Przeciez rozne dokumenty często wyglądają tak samo, nie trzeba wielkiej inwencji twórczej, by napisać umowę. Moim zdaniem jest to na tyle urzędową formuła, powtarzalna, że można korzystać ze wzoru w internecie.
Wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu od prawnika zdecydowanie lepiej wygląda. Poważniej i bardziej profesjonalnie. Uznaje tylko takie dokumenty.