Plan domu, lupa i świnka skarbonka

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma wymaganiami, jakie stawia nam bank, do czego rzecz jasna trzeba się dobrze przygotować. Zanim pójdziesz złożyć wniosek, warto krok po kroku zorientować się w temacie, by wiedzieć, co będzie potrzebne i jakie kwestie należy wziąć pod uwagę. W ten sposób będzie łatwiej, a twoje szanse na kredyt hipoteczny wzrosną. Jak się za to zabrać?

Zweryfikuj swoją zdolność kredytową

Chcesz kupić mieszkanie, dom lub działkę budowlaną i oczami wyobraźni widzisz, jak tam mieszkasz. Trzeba powiedzieć stop i zastanowić się najpierw nad tym, czy w ogóle stać cię na wymarzone lokum. Owszem, zazwyczaj nikogo na to nie stać i w tym celu bierze się kredyty, te jednak trzeba spłacać, a comiesięczne zobowiązanie, także jest pewnym obciążeniem dla budżetu i to na wiele lat. Dla banku jest więc istotne, czy będziesz wypłacalny i co ważne – czy twoja wypłacalność nie zniknie za kilka miesięcy, czy lat. Oczywistym jest więc, że kredyt hipoteczny wiąże się z odpowiednią zdolnością kredytową, jak ją poprawić zobacz na infoportfel.pl, co może się przydać, gdy stwierdzimy, że jednak nasze możliwości finansowe nie są najlepsze.

Sprawdź swoją historię kredytową

Historia kredytowa jest dość ściśle powiązana ze zdolnością kredytową, ponieważ na jej podstawie bank jest w stanie zweryfikować zarówno twoje możliwości finansowe, jak i wiarygodność. Problemem mogą być dwie sytuacje – zła historia kredytowa, czyli posiadanie niespłaconych zadłużeń, których termin spłaty już minął, a także zobowiązań aktywnych, ale spłacanych zobowiązań. Dlaczego to ostatnie jest brane pod uwagę? Ma to wpływ przede wszystkim na zdolność kredytową, ponieważ skoro w tej chwili spłacasz co miesiąc konkretne raty, to czy będzie cię stać na spłatę dodatkowej sumy? Najlepiej, jeżeli przed pójściem do banku pozbędziesz się kart kredytowych i wszystkich aktualnych kredytów i pożyczek, spłacając je terminowo. Oczyścisz swoją historię i jednocześnie pokażesz, że jesteś rzetelnym klientem.

Drzwi z kluczem

Uzbieraj wkład własny

Kolejną istotną kwestią, która brana jest pod uwagę przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego, jest wkład własny. Zazwyczaj wynosi on od 10% do 20% wartości nieruchomości, o którą ubiega się klient, ale prawda jest taka, że im więcej zaoszczędzisz, tym lepiej wypadniesz w oczach banku. Poza tym niesie to ze sobą jeszcze inne korzyści – większy wkład własny, to także niższa kwota kredyty, jaki się zaciągnie, a tym samym krótszy czas spłaty oraz niższe koszty samego kredytu. Same plusy, choć oczywiście dla wielu osób uzbieranie odpowiedniej kwoty może być trudne.

Skompletuj dokumenty do kredytu hipotecznego

Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że w przypadku kredytu hipotecznego, formalności do spełnienia jest zdecydowanie więcej niż w przypadku innych ofert kredytowych. Przede wszystkim należy przedstawić wszystkie dokumenty związane z kupowaną nieruchomością, a jest tego wiele. Samo ich skompletowanie trochę trwa, a chcąc udać się do banku w celu wzięcia kredytu, trzeba je przedstawić. Lepiej zrobić to wcześniej, ponieważ brak jakiegokolwiek papierka znacznie wydłuży czas ubiegania się o zobowiązanie.

Poszukaj odpowiedniej oferty dla kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest koronną ofertą każdego banku, a że w Polsce tych instytucji finansowych mamy sporo, jest też w czym wybierać. Zazwyczaj mówi się, że najlepiej iść do banku, z którym ma się konto, ale niekoniecznie jest to prawdą. Zdecydowanie lepiej będzie przejrzenie wszystkich dostępnych ofert i porównanie ich między sobą, w czym pomóc mogą dostępne w sieci porównywarki. Należy przy tym sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry, jak RRSO, oprocentowanie, wysokość marży, dodatkowe opłaty, prowizje, ubezpieczenie, wysokość kwoty możliwej do uzyskania, maksymalny czas spłaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.