Blok mieszkalny

Sposoby na tani kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest jednym z podstawowych sposobów, na uzyskanie niezbędnych funduszy w celu zakupu nieruchomości. Każdy kredytobiorca chce, by takie zobowiązanie, które zawierane jest najczęściej na wiele lat, kosztowało go jak najmniej, a tym samym nie obciążało zbytnio budżetu domowego. Jak to zrobić? Jakie są znane sposoby na tani kredyt hipoteczny?

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Dla kosztów kredytu nie bez znaczenia jest rzecz jasna wkład własny, który przy kredytach hipotecznych i mieszkaniowych jest rzeczą niezbędną. Wymagane minimum wynosi 20% wartości nieruchomości, choć niektóre banki przy dodatkowym ubezpieczeniu zezwalają nawet na 10%. Trzeba jednak pamiętać, że tym samym tylko obniżamy swoją zdolność kredytową i jednocześnie podnosimy koszty całego kredytu. Innymi słowy, im wyższy wkład własny, tym bardziej korzystne warunki kredytowania, jakie zostaną nam zaproponowane, a także krótszy czas spłaty, a więc i mniejsze odsetki. Warto więc oszczędzać z wyprzedzeniem.

Promocje bankowe a kredyt hipoteczny

Banki często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując różnego rodzaju promocje, a oferowane premie bankowe pozwalają na obniżenie kosztów produktów bankowych (premiadlaciebie.pl). Mogą one przybrać różną formę, na przykład obniżenie lub całkowitą rezygnację z prowizji, albo w przypadku nowych klientów, założenie konta bankowego.

Podobnych usług może być wiele i ich głównym założeniem jest to, że gdy się na nie zdecydujemy, możemy liczyć na dodatkowe profity. Oczywiście z takimi propozycjami trzeba też uważać i dokładnie je sprawdzać, jak wiadomo, instytucje finansowe lubią korzystać z różnych wybiegów, mających być zasłoną dymną – oferują korzyści, ale gdzie indziej zarabiają jeszcze więcej.

Dobra historia kredytowa to podstawa

Dla banku bardzo ważna jest wiarygodność klienta, a konkretnie jego historia kredytowa, którą można łatwo prześledzić. Na jej podstawie wiadome będzie, jak kredytobiorca radził sobie w przeszłości – czy brał już jakieś zobowiązania, jak duże i czy terminowo je spłacał. Oczywiście ma to wpływ przede wszystkim na ocenę zdolności kredytowej, bo jeżeli ktoś miał kłopoty ze spłatą kredytu lub pożyczki w niewielkiej kwocie, to jak poradzi sobie z dużym kredytem hipotecznym? Dobrą historię powinno się budować wcześniej i zadbać o to, by była jak najlepsza.

Różne banki, różne oferty kredytowe

To, że ma się konto w jednym banku, nie oznacza, że zaproponuje nam on najkorzystniejsze warunki kredytowania. Bywa tak, że właśnie dla nowych klientów oferty te są korzystniejsze. Poza tym każdy bank ustala swoje własne zasady, dlatego szukając jak najtańszego kredytu hipotecznego, podstawą będzie zapoznanie się z różnymi ofertami, oferowane przez różne instytucje finansowe.

W takim przypadku przydają się porównywarki kredytów, które pozwalają na łatwe i wygodne sprawdzenie wszystkich propozycji. Dobrze też zapoznać się ze szczegółami dostępnymi na stronie internetowej banku. W ten sposób ma się świadomość wyboru i zna się różnice pomiędzy konkretnymi ofertami, co nie pozostaje bez znaczenia dla kosztów.

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

RRSO, oprocentowanie, prowizje, ubezpieczenie, wysokość kredytu, czas spłaty, wysokość rat i rzecz jasna ich rodzaj. To podstawowe wytyczne, na które należy zwrócić uwagę. RRSO odpowiada za ogólne koszty kredytu, w którym zawarte są także inne składniki. Na oprocentowanie nie ma się większego wpływu, a w przypadku prowizji można liczyć na jakieś upusty. Ubezpieczenia są dodatkowym kosztem (najczęściej), ale bywają przydatne, w przypadku możliwych problemów finansowych, a dobrze dobrane, rzeczywiście mogą wpłynąć na obniżenie ceny kredytu.

Każdy chce płacić jak najmniej, dlatego zazwyczaj stara się rozłożyć spłatę, na długi czas i przy jak najniższych ratach. Należy jednak pamiętać, że im dłużej będziemy oddawać zadłużenie, tym wyższe będą odsetki, a więc całkowity koszty kredytu znacznie się zwiększy. Rodzaj rat też ma znaczenie – najbezpieczniejsze są raty równe, ale w ich przypadku koszty z odsetek są wyższe, niż przy ratach malejących.

Jak chce się tani kredyt hipoteczny, trzeba wybierać go świadomie.

jeden komentarz dla “Sposoby na tani kredyt hipoteczny”

  1. Przede wszystkim należy obserwować, co się dzieje w kraju, jak kształtują się stopy procentowe i słuchać co mówią analitycy. Obecnie wszystko wskazuje na to, że kredyty będą drożeć i nic na to nie poradzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.