Nieznajomość prawa szkodzi, stąd spore zainteresowanie usługami adwokatów. Czasem warto zdecydować się na konsultację, by nie popełnić błędu, który będzie nas sporo kosztował. Ceny porad prawnych mogą być zróżnicowane, wpływ na to ma wiele kwestii. Od czego zależy koszt konsultacji prawnej i jakie są przykładowe stawki za określone usługi?
- Od czego zależy koszt porady prawnej?
- Porady prawne online – ile kosztują?
- Darmowe porady prawne – kto może z nich skorzystać?
Od czego zależy koszt porady prawnej?
Cena porady prawnej uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich wymienia się między innymi lokalizację. Inny będzie koszt konsultacji w dużym mieście, a inny w małej miejscowości. Do tego dochodzi jeszcze stopień trudności i skomplikowania sprawy, z jaką zwracamy się do specjalisty. Różnica w cenach może wynikać też z tego, jakiej gałęzi prawa ona dotyczy. Inne stawki mogą mieć adwokaci specjalizujący się w prawie cywilnym, a inne w prawie karnym. Koszty usług prawnych opisuje autor artykułu na konstytucje.pl, warto zapoznać się z przykładowymi cenami, zanim udamy się do specjalisty.
Ceny usług prawnych uzależnione są też od samej kancelarii. Na to wpływ ma renoma i doświadczenie adwokatów. Niższe stawki będą miały osoby, które dopiero otwierają własną kancelarię, a wyższe prawnicy znani z wysokiej skuteczności w tej branży. Przykładowo, porada prawna może kosztować od 100 do 400 zł, rozpiętość jest więc dosyć spora. Jeszcze więcej zapłacimy za sporządzenie umowy lub pisma urzędowego, tu ceny wahają się między 200 a 600 zł. Większe wydatki czekają nas, jeśli zdecydujemy się na dłuższą współpracę, np. na reprezentowanie podczas sprawy rozwodowej. Wówczas te koszty mogą przekroczyć kilka tysięcy złotych w zależności od liczby rozpraw.
Porady prawne online – ile kosztują?
Bywa, że niektórzy adwokaci oferują tańsze porady przez internet. Nie jest to jednak reguła. Wszystko zależy od samej kancelarii, ale i od stopnia skomplikowania sprawy. Niektóre konsultacje trwają 5 minut, inne wymagają przejrzenia dokumentów, przygotowania pism, wniosków itp. Ceny porad online mogą być tańsze, ale nie muszą. Na korzyść jest jednak to, że można skorzystać z nich w każdej chwili, nie trzeba umawiać się ze specjalistą na spotkanie i dojeżdżać do kancelarii, co jest sporym udogodnieniem dla osób, które nie mają czasu lub w ich miejscowości nie ma zbyt wielu adwokatów.
Darmowe porady prawne – kto może z nich skorzystać?
W wielu miastach działają punkty, w których skorzystać można z darmowej pomocy prawnej. Udzielają ich adwokaci, którzy chętnie pomagają osobom potrzebującym wsparcia prawnego. Kto może z takich darmowych konsultacji skorzystać? Niestety nie wszyscy. Na taką poradę mogą liczyć osoby, które otrzymują świadczenia w ramach pomocy społecznej, ich sytuacja finansowa nie jest więc najlepsza. Ponadto takie usługi skierowane są do osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Adwokaci przyjmują również na konsultacjach seniorów w wieku powyżej 65 lat. Na wsparcie mogą liczyć również posiadacze Karty Dużej Rodziny i osoby posiadające legitymację weterana.
Prawda jest taka, że im lepszy fachowiec, z większym doświadczeniem, tym więcej kasy będzie wymagać. W każdej branży to tak działa.
Im lepszy adwokat tym więcej weźmie to proste. Ale to nie znaczy, że taki, który działa pro bono jest zły 😉