Plan domu, lupa i świnka skarbonka

Wymagania przy kredycie hipotecznym. Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Czego banki wymagają od kredytobiorców? Jakie są najważniejsze kryteria brane pod uwagę podczas wydawania decyzji kredytowej? A także co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od kredytu hipotecznego i czy jest ono konieczne? Sprawdź przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Jakie są wymagania przy kredycie hipotecznym objaśnia www.halokredyty.pl, należą do nich m.in. odpowiedni wkład własny czy zdolność kredytowa. Podstawowym kryterium przyznania kredytu hipotecznego jest również wiek kredytobiorcy. Musi być on oczywiście pełnoletni, jednak zwykle ustalona jest też górna granica wieku. W momencie spłacania ostatniej raty, kredytobiorca nie powinien mieć więcej niż 75-80 lat.

Istotnym warunkiem przyznania kredytu na mieszkanie jest również odpowiednia zdolność kredytowa, na którą wpływają m.in. miesięczne dochody kredytobiorcy, rodzaj zatrudnienia, stan cywilny czy historia kredytowa. Należy również dysponować przynajmniej minimalnym wkładem własnym. Bywa, że warunkiem otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej jest wykupienie ubezpieczenia. Jednak czy jest ono obowiązkowe? Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenie kredytu – czy obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego ma być zabezpieczeniem zarówno dla klienta, jak i dla banku. Jeśli z jakichś powodów, na które nie masz wpływu, nie będziesz w stanie spłacić swojego zobowiązania, ubezpieczyciel spłaci raty za ciebie. Dlatego też taka polisa bardzo często jest oferowana przy kredytach hipotecznych, które są produktem długoterminowym. W końcu nigdy nie masz pewności, jak będzie wyglądać twoje życie za kilkanaście lat.

Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe. Nie istnieją również żadne przepisy prawne, które narzucałyby obowiązek wykupowania polis przy takich kredytach. Co nie zmienia faktu, że w praktyce, jeśli nie zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia, bank najprawdopodobniej odmówi ci udzielenia kredytu hipotecznego, ze względu na zbyt duże ryzyko.

Dlatego też większość kredytobiorców decyduje się na ofertę banku i podpisuje polisę (często na niezbyt korzystnych warunkach), zapominając, że mają jeszcze jedną opcję – samodzielne znalezienie korzystniejszego ubezpieczenia. W końcu bank nie może narzucić ci konkretnego produktu, może jedynie określić ramowe warunki ubezpieczenia.

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Jednym z najważniejszych kryteriów wydania przez bank pozytywnej decyzji kredytowej jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Wpływa na nią wspomniany już wiek kredytobiorcy, stan cywilny, a także rodzaj zatrudnienia (najbardziej pożądanym jest umowa o pracę).

Nie bez znaczenie pozostaje również wysokość naszych zarobków oraz miesięczne wydatki. Jednym z ważniejszych czynników jest również historia kredytowa. Banki nie udzielą kredytu hipotecznego osobie, która nie wywiązuje się ze spłaty zobowiązań. Kredytu mogą nie otrzymać również klienci, którzy nie posiadają żadnej historii w BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.