Karta, komórka, słuchawki i zegarek

Co warto wiedzieć, gdy decydujesz się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Biorąc kredyt hipoteczny, najczęściej oferowany jest on wraz z dodatkowym ubezpieczeniem. To dość powszechna praktyka banków, jednak co warto o tym wiedzieć wcześniej? Na co zwrócić uwagę decydując się na takie ubezpieczenie?

Czy ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym jest obowiązkowe?

W zdecydowanej większości przypadków – tak, choć nie jest to wymagane przez ustawę. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które najczęściej brane jest na bardzo wysokie sumy oraz z długim czasem spłaty, nawet do 30 lat. To sprawia, że jest też bardziej ryzykowne, ponieważ nikt, zwłaszcza bank nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie kształtowała się zdolność kredytowa po takim czasie. Ubezpieczenie jest więc wymagane, ponieważ w ten sposób, instytucja finansowa ma zabezpieczenie, w razie nieprzewidzianych sytuacji. Rzadko kiedy możliwe jest uniknięcie tego produktu.

Wybór ubezpieczenia kredytu hipotecznego – jaki rodzaj?

Decydując się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego, warto wcześniej wiedzieć, jaskie jego rodzaje w ogóle się wyróżnia na rynku finansowym. Można więc spotkać się z ubezpieczeniem na życie, od utraty pracy i zdolności do wykonywania pracy, ubezpieczenie pomostowe, nieruchomości, a także od niskiego wkładu. Warto przy tym pamiętać, że najczęściej to właśnie ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane przez banki. Pozostałe rodzaje są dobrowolne, chyba że sytuacja finansowa kredytobiorcy i jego zdolność kredytowa nie budzą zbytniego zaufania.

Cesja polisy na bank, jako zabezpieczenie

Czasami w ramach ubezpieczenia, banki mogą wymagać dodatkowej cesji polisy, czyli przepisanie praw do nieruchomości na instytucję finansową. Co to w praktyce oznacza? Tyle że jeżeli w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń dom czy mieszkanie ulegnie zniszczeniu (całkowitemu lub częściowemu), odszkodowanie za poniesione straty otrzyma nie kredytobiorca, a bank właśnie. Pieniądze mogą być wniesione wówczas albo w całości kwoty kredyty, która pozostała jeszcze do spłaty, albo w części, od wartości szkody. Kredytobiorcy mogą liczyć na uzyskanie odszkodowania tylko wówczas, gdy doszło do drobnych uszkodzeń. Poza tym cesja obowiązuje tylko na czas trwania polisy.

Sprawdź, czy można zrezygnować z ubezpieczenia

Czasami istnieje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia, zarówno na samym początku, gdy dopiero jesteśmy przed podpisaniem umowy, jak i w trakcie trwania kredytowania. W tym drugim przypadku rzadko kiedy zdarzają się podobne sytuacje, ale jednak są możliwe, warto mieć więc świadomość swoich praw. Jeżeli bank dopuszcza taką opcję, w takim wypadku musi on zwrócić pieniądze od naliczonej z góry składki – częściowo lub całościowo. Oczywiście należy także pamiętać, że rezygnacja z ochrony kredytu może wiązać się ze zmianami w umowie i np. naliczeniem dodatkowych kosztów.

Czy ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym jest korzystne?

To zależy jak na to spojrzeć, a także od konkretnej oferty. Ubezpieczenie kredytu to oczywiście dodatkowy koszt, ponieważ polisa najczęściej wliczana jest do wysokości comiesięcznych rat. Może dotyczyć całego okresu kredytowania lub tylko jego części. Oczywiście dla wielu osób takie ubezpieczenie może być korzystne, np. po to, by mieć spokój psychiczny. Dodatkowo, w razie niewypłacalności, ubezpieczenie chroni nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, także w przypadku gdy dojdzie do śmierci kredytobiorcy. Wówczas jego krewni nie będą obciążani pozostałym do spłaty zobowiązaniem.

Oczywiście trzeba wcześniej wszystko dokładnie obliczyć, by mieć pewność czy posiadanie ubezpieczenia jest dobrym rozwiązaniem pod względem finansowym i czy rezygnacja z niego będzie lepszą opcją, czy jednak będzie się to wiązało z innymi, jeszcze wyższymi kosztami.

jeden komentarz dla “Co warto wiedzieć, gdy decydujesz się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego?”

  1. Same najwazniejsze sprawy! Brawo! Nie jakieś tam lanie wody. Tego szukałam. Dla mnie najważniejsze jest to, że nie trzeba koniecznie posiadać takiego ubezpieczenia, jakie oferuje bank. A to już spore ułatwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.