Kolorowe parasole

Ile się czeka na zwrot ubezpieczenia kredytu?

Klienci, jeżeli zajdzie taka potrzeba, mogą zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. W takich przypadkach otrzymują oni zwrot nadpłaconych składek polisy, w wysokości, jaką uiścili. Jak długo czeka się na odzyskanie pieniędzy?

Ubezpieczenie – czy obowiązkowe?

Ubezpieczenie przy kredycie nie jest obowiązkowe, ale często wymagane przez banki, zwłaszcza w przypadku zobowiązań hipotecznych. Gdy klienci pożyczają pieniądze na bardzo wysokie kwoty, banki muszą się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, w wyniku których, mogliby stać się niewypłacalni. Żadna ustawa jednak nie nakłada na kredytobiorców obowiązkowego brania ubezpieczeń, tak samo, jak nie wymogu, by takie ubezpieczenie płacić do końca.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Właściwie jest to możliwe w każdym momencie i tak naprawdę klient nie musi się z tej decyzji tłumaczyć. Najczęściej rezygnacja następuje na samym początku, jeszcze przed ostatecznym podpisaniem umowy. Znacznie rzadziej dochodzi do tego później, na przykład po kilku miesiącach płacenia kolejnych rat. Warto przy tym czytać dokładnie umowy, ponieważ każdy bank może do tego tematu podchodzić inaczej i rezygnację rozpatrywać w inny sposób.

Kiedy można liczyć na zwrot ubezpieczenia kredytu?

Zwrot ubezpieczenia kredytu następuje w momencie, gdy klient spłaci swoje zobowiązanie przed ostatecznym terminem, albo w momencie, gdy z różnych przyczyn zrezygnuje on z dalszego ubezpieczenia. Drugim przypadku ma się na to szansę, gdy całość składki ubezpieczenia była płacona już na początku, wówczas bank musi zwrócić resztę pieniędzy, z odliczeniem obowiązującego okresu ochrony. Może się o to ubiegać każdy klient, niezależnie od tego, jaki produkt finansowy wybrał – kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny.

Ile czeka się na zwrot ubezpieczenia kredytu?

Czas oczekiwania na zwrot ubezpieczenia kredytu będzie uzależniony przede wszystkim od danego banku, jego procedury, wewnętrznego regulaminu oraz sytuacji indywidualnej danego klienta i jego umowy kredytowej. W odróżnieniu od innych umów tutaj jednak mamy do czynienia z dość szybkim działaniem, jako że umowa wygasa dokładnie w momencie, w której zostanie to ustalone w placówce banku. Na termin zwrotu pieniędzy będzie uzależniony także od firmy ubezpieczeniowej, a także tego, w jakiej formie ma nastąpić zwrot gotówki. Z tego też powodu, czas oczekiwania może wahać się od 14 do nawet 30 dni. Oczywiście termin ten będzie liczony od dnia, w którym umowa zostanie dostarczona do banku.

Jak uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu?

Po pierwsze należy zapoznać się dokładnie z umową kredytową, by wiedzieć, na jakich zasadach to działa w naszym przypadku. Po drugie konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do placówki banku. Można to zrobić listownie lub osobiście. Da się też, taki wniosek wypełnić bezpośrednio w banku i załatwić wszystko na miejscu. Wiele będzie zależało też od sytuacji, w której o zwrot chcemy się ubiegać – czy jest przez fakt wcześniejszej spłaty, czy rezygnacji z ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.