Ludzie ściskający sobie dłonie

UNWW – co to jest?

UNWW – za tym pojęciem kryje się ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest to forma zabezpieczenia, proponowana przez niektóre banki określonej grupie klientów. Czym jest i na czym to polega?

Czym jest UNWW?

Mówiąc w skrócie, UNWW, czyli ubezpieczenie nieskiego wkładu własnego, to zabezpieczenie dla banku, które pokrywa część brakującego wkładu do kredytu hipotecznego. Najczęściej kwota ta odpowiada różnicy między tym, czym dysponuje kredytobiorca, a ty, ile wynosi minimalna stawka. Obecnie jest to 20%, jeżeli więc klient ma sumę odpowiadającą 10%, ubezpieczyciel pokrywa pozostałe 10%.

Jak działa UNWW?

Jak zostało wspomniane, działa to w ten sposób, że ubezpieczyciel pokrywa brakującą część wkładu własnego, który jest potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego. Najczęściej ma się z tym do czynienia wówczas, gdy kredytobiorca z różnych przyczyn staje się niewypłacalny i nie jest w stanie regulować terminowo należności. Wówczas bank swoje roszczenia kieruje zarówno do nierzetelnego klienta, jak i do ubezpieczyciela. Jest to oferta przede wszystkim dla tych osób, które nie są w stanie zgromadzić odpowiedniej sumy pieniędzy.

Kobieta i mężczyzna przy komputerze

UNWW – czy korzystne?

Jedynie dla banku. Kredytobiorca zyskuje tylko możliwość otrzymania kredytu na zakup czy budowę. Tak naprawdę ochrona obejmuje jedynie interesy banku, ponieważ w razie niewypłacalności, klient musi zwrócić zdecydowaną większość niespłaconych środków, a ubezpieczyciel pokrywa jedynie niewielki procent różnicy między wniesionym wkładem własnym a tym wymaganym. Jeżeli więc ubezpieczeniu podlegało 10% kwoty, to właśnie ten koszt przejmuje ubezpieczyciel, pozostałe 90% spada na klienta. Nie jest to więc stricte ubezpieczenie według definicji, a raczej dodatkowy koszt kredytu.

Ile kosztuje UNWW?

Choć w ramach ubezpieczenia brana jest pod uwagę różnica między obowiązkowym minimalnym wkładem własnym a tym co może zaoferować klient, suma ubezpieczenia będzie uzależniona przede wszystkim od stawek banku. Podobnie jak w przypadku innych opłat i tutaj mamy do czynienia z oprocentowaniem dodatkowym. W przypadku ubezpieczenie niskiego wkładu własnego może ono występować na poziomie 3 – 4%. Każda instytucja finansowa podchodzi do tematu inaczej, nie ma więc żadnych konkretnych wytycznych.

Czy UNWW jest legalne?

Ubezpieczenie niskiego wkładu jest postrzegane różnie. Banki mają prawo do nakładania określonych opłat na klientach, jednak często też to wykorzystują. Dotyczy to między innymi UNWW, które swego czasu było bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób biorących kredyty walutowe. Patrząc na to, że dziś w sądach toczą się batalie i że banki je przegrywają, pokazuje jasno, że UNWW miało niewiele wspólnego z uczciwym działaniem. Chodziło tylko i wyłącznie o interes banku, a „ubezpieczenie” tak naprawdę od początku było ukrytym kosztem dodatkowym. Dziś coraz mniej banków oferuje tę opcję, ale nadal jest ona dostępna. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

jeden komentarz dla “UNWW – co to jest?”

  1. No w tym przypadku to banki muszą sobie jakoś radzić, gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacić zaciągniętego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.