Zapłata kartą przez zbliżenie

Kto musi mieć drukarkę fiskalną?

Drukarki fiskalne to urządzenia, dzięki którym możliwe jest wystawianie oraz drukowanie paragonów, choć posiadają one jeszcze wiele innych funkcjonalności. Co warto o nich wiedzieć? Kto musi je posiadać przy prowadzeniu działalności?

Czym jest drukarka fiskalna?

Drukarka fiskalna to niewielkie urządzenie, które służy do rejestrowania przychodów związanych ze sprzedażą dóbr i usług. Dzięki niej możliwe jest wystawianie paragonów i rozliczanie się z podatku dochodowego. Może występować w wielu wersjach także jeżeli chodzi o rozmiar, dzięki czemu może być mniej lub bardziej mobilna. W zależności od potrzeb powinno się wybrać to urządzenie, które lepiej się sprawdzi w danych warunkach.

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – różnice

Drukarka fiskalna (mojafiskalna.pl) to przede wszystkim urządzenie, które nie ma możliwości działania samodzielnego. Musi być podłączona do komputera i zintegrowana z odpowiednim programem sprzedażowym, by mogła działać. Kasy fiskalne działają samodzielnie, dzięki czemu nie trzeba ich do niczego podłączać. Drukarki wchodzą w skład systemów sprzedażowych i same w sobie mogą jedynie rejestrować i drukować paragony. Po podłączeniu do oprogramowania mają jednak większe zastosowanie niż kasy, ponieważ dzięki nim dostaje się możliwość wglądu do systemów magazynowych czy wystawiania faktur. Istotną różnicą między tymi urządzeniami jest także ich cena. Zdecydowanie drukarki są droższe od kas, jako że ich możliwości są znacznie szersze, przez co stanowią wybór uniwersalny o większej funkcjonalności.

Kto musi posiadać drukarkę fiskalną?

Według prawa drukarkę fiskalną musi posiadać każdy sprzedawca i przedsiębiorca, którego dochody przekraczają granicę określoną przez Ministerstwo Finansów. Dotyczy to każdego niezależnie od tego, jaką formę ewidencji wybierze i czy będzie to kasa fiskalna, czy drukarka, przy czym trzeba pamiętać, że te drugie nie działa autonomicznie i najczęściej jest podłączone do systemu sprzedażowego i właśnie do kasy. Prowadząc więc firmę i osiągając konkretne przychody, trzeba je rejestrować, nieważne jakim urządzeniem. Musi być to więc albo sama kasa fiskalna, ale urządzenie połączone z drukarką fiskalną.

Jakie informacje musi zawierać drukarka fiskalna?

Jeżeli chodzi o zakres informacji, jakie musi udzielić drukarka fiskalna, jest on taki sam, jak w przypadku standardowych kas fiskalnych. Paragony są więc identyczne i muszą zawierać takie dane jak numer dokumentu, numer drukarki i oznaczenie kasjera, a także numer NIP, datę i czas, nazwę towaru, jego ilość, jednostkę miary (o ile występuje) i cenę. Często widoczne są także inne elementy tekstowe, jak choćby opisy towarów i usług, kody kreskowe, a także kody rabatowe itd.

Jak wybrać drukarkę fiskalną?

Wybór drukarki fiskalnej będzie uzależniony przede wszystkim od potrzeb, jakie ma firma. Rodzaj prowadzonej działalności ma więc niemały wpływ, tak samo jak jej wielkość, a także liczba i usług towaru do zarejestrowania. Urządzenia te mogą reprezentować różną wydajność i możliwości, a im większe potrzeby, tym lepszy sprzęt będzie konieczny. Warto zwrócić uwagę choćby na takie parametry jak ilość kasjerów, stawek PTU, rodzaj klawiatury czy wymiary i waga sprzętu.

2 komentarze dla “Kto musi mieć drukarkę fiskalną?”

  1. Posiadam mały warzywniak i oczywiście mam taką drukarkę fiskalną. Jest to dla mnie ułatwienie, ponieważ sprzęt nie jest dość duży a wykonywać paragony mogę w łatwy sposób.

  2. Dzisiaj to w sumie każdy przedsiębiorca powinien mieć drukarkę fiskalną! Nie wiadomo przecież kiedy wejdzie kontrola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.