Kredyt frankowy, choć początkowo kuszący, z biegiem czasu stawał się coraz bardziej kłopotliwy dla wielu kredytobiorców. Wynikało to m.in. z rosnącego kursu tej waluty i trudnościami ze spłatą raty. Czy można w jakiś sposób zniwelować skutki takiego „niewygodnego” zobowiązania?
- Czym jest odfrankowienie kredytu?
- Dlaczego odfrankowienie kredytu jest możliwe?
- Odfrankowienie kredytu – samodzielnie czy z pomocą kancelarii?
Czym jest odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu jest jedną z trzech możliwości, obok unieważnienia umowy kredytowej oraz przewalutowania zobowiązania, na którą mogą zdecydować się dłużnicy posiadający kredyty we frankach szwajcarskich. Procedura to może być przeprowadzona zarówno dla kredytów denominowanych, jak i indeksowanych. Odfrankowienie kredytu to unieważnienie części klauzul umownych (kancelariakredytobiorcy.pl), które uważane są za niezgodne z prawem, a przez to krzywdzące dla kredytobiorcy. Związane są one z wszelkimi odniesieniami do franka w związku ze spłatą kredytu. Po sądownym odfrankowieniu zobowiązanie traktowane jest jak klasyczny kredyt zaciągnięty w złotówkach. Oprocentowanie obliczane jest w zależności od stawki LIBOR+marża. Wszelkiego rodzaju rozliczenia pomiędzy kredytobiorcą a wierzycielem dokonywane są na podstawie kursu walut z dnia zawarcia umowy kredytowej. Bank ma obowiązek zwrócić kredytobiorcy wszystkie nadpłacone środki.
Dlaczego odfrankowienie kredytu jest możliwe?
Przez bardzo długi czas tzw. frankowicze byli pozostawieni sami sobie i musieli spłacać horrendalnie wysokie raty kredytu. Ich sytuację zmienił wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z października 2019 roku, który zezwolił na sądowne unieważnienie bądź odfrankowienie umów kredytów frankowych. Wynikało to z kilku przesłanek. Wiele z nich odnosi się do kredytów indeksowanych, które zawierają zakazane klauzule indeksacyjne. Zrzucają one odpowiedzialność za wahania kursu franka szwajcarskiego na słabszą stronę umowy, czyli kredytobiorcę czy związane są z faktem, że kursy walutowe ustalane są samodzielnie przez bank. Dodatkowo warto podkreślić, że konstrukcja umowy kredytu indeksowanego jest niezgodna z ustawowymi zapisami określającymi ją. Możliwość odfrankowienia kredytu wynika także z przepisu, że banki nie miały prawa pobierać rat zawyżonych w stosunku do kursu z dnia udzielenia kredytu, pomimo zmian na rynku walutowym.
Odfrankowienie kredytu – samodzielnie czy z pomocą kancelarii?
Mimo wyroku TSUE sprawy sądowe pomiędzy bankami a „frankowiczami” mogą być bardzo skomplikowane, długie oraz stresujące. Decydując się na odfrankowienie kredytu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii, która pomoże przebrnąć przez procedury i formalności. Pierwszym krokiem powinno być przesłanie lub osobiste dostarczenie do wybranych specjalistów umowy oraz regulaminu kredytu, a także wszelkich aneksów, jeżeli kontrakt był aneksowany. Zajmą się oni analizą dokumentów oraz znalezieniem klauzul abuzywnych, co dla osób nieposiadających wiedzy prawniczej oraz doświadczenia może być bardzo skomplikowane lub wręcz niemożliwe. Gdy próbowano zawrzeć ugodę z bankiem, wszelkie dokumenty związane z tym procesem również należy dostarczyć do kancelarii. Po podpisaniu umowy z prawnikiem zostaje on przedstawicielem „frankowicza” podczas trwania całej sprawy sądowej.
Boże, jakby człowiek wiedział, ile teraz latania po sądach będzie to by się nigdy w żadne kredyty nie pchał. Dobrze, że są prawnicy, co pomogą, bo jakby tak człowiek sam musiał wszystko załatwić, to ja nie wiem…
Ofrankowienie bardzo dobra sprawa, tylko warto mieć dobrego prawnika. Bez tego ani rusz. Z bankiem ciezko wygrac